Dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi olan 'nın yaklaşık 2,5 yıl önce erişime engellenmesinin ardından başlayan itirazlar Anayasa Mahkemesine () taşınmıştı. Bu başvuruları görüşen bugün açıkladığı kararla Wikipedia'ya konulmasının hak ihlali olduğuna hükmetti. Mahkemenin gerekçesinde siteye erişimin engellenmesinin düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğüne ve basın hürriyetine aykırı olduğu ifade edildi.

Bu karar Wikipedia'nın hemen açılacağı anlamına gelmiyor. Şu an baktığımızda hâlâ erişim engelinin sürdüğünü görmekteyiz. Yine de bu kararın kısıtlamasız ilkemiz doğrultusunda atılan önemli bir adım olduğuna inanıyoruz.

Mayıs 2019'da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) Vakfı (Wikimedia Foundation, INC.) tarafından 'ya karşı açılan dava ise devam ediyor. Ankara önümüzdeki ay mahkemeye savunmasını yapacak.

Güncelleme: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun AYM'nin gerekçeli kararının çıkmasıyla erişim engelini kaldırması bekleniyor.

Kaynak: https://wikimediafoundation.org/news/2019/12/26/turkiye-anayasa-mahkemesi-vikipedinin-iki-bucuk-yillik-engelinin-anayasaya-aykiri-olduguna-karar-verdi/

1.673 Görüntülenme