Avrupa Birliği Geniş Bant İnternet Yönetmeliğine göre birliğe üye her ülke, vatandaşlarına düşük ücretli yüksek hızlı internet vermek zorunda. Avrupa Birliği üyelerinden Belçika, başkent Brüksel’de 2016’da tamamlanması istenen internet altyapısı kurulumunu geciktirdiği ve altyapı çalışmalarında yavaş davrandığı için Avrupa Birliği Adalet Divanı (Cour de justice de l’Union européenne) tarafından gecikmenin devam ettiği her gün için €5000 para cezası aldı.

Ceza başta €54,639 olarak düşünülüyordu. Önce Avrupa Komisyonu €6,071 olarak belirledi. Daha sonra ise mahkeme €5000 olarak karara vardı.

Daha önce Hırvatistan ve Slovakya da yönetmelikte belirtilen bitirme sürelerinde yüksek hızlı internet altyapısı kurulumunu tamamlayamamış ve bu durum Avrupa Birliği tarafından mahkemeye taşınmıştı.

Belçika’nın Avrupa Birliği Geniş Bant İnternet Yönetmeliği uyarınca ülke çapında yüksek hız sağlayacak internet altyapısı kurması gerekiyor ve söz konu altyapıyı kurana kadar her gün para cezasını ödemesi gerekecek.

Brusell Times haberi
Anadolu Ajansı haberi

1.599 Görüntülenme

Yorumlar

  1. bizde bu günleri görecek miyiz acaba ?

Yorum yapmak istiyorsan: forum.internettekalite.com

Yazarlar

Avatar for internettekalite Avatar for C.Cemil