İnternet servis sağlayıcıların hâlâ söylemeye devam ettikleri ve bazı teknoloji editörlerinin de “inandığı” malum “Yüksek hız veririz ama kaldırmaz!” masalını hepimiz biliriz. İşte karşınızda bu masalı yeniden bizzat İSS eliyle yerle bir eden bir başka hareket daha!

yeni tarifeleriyle ilk 6 ay 60 TL’ye 500 Mbps sınırsız veriyor. Bu tarifelere abone olan bir kullanıcının “” altyapısının bu hızı sadece 6 ay için kaldırabileceğine, daha sonra ise “kaldırmamaya devam edeceğine” bizim inanmamızı bekliyor. Günümüz için olmazsa olmaz bu hızları makul fiyatlara vermeyip bizleri 8, 16, 24, 50 Mbps gibi çağ dışı hızlara mahkum eden İSS’ler, bu hızları yeri gelince çok rahat verebiliyor ve her nedense zarar etmiyorlar.

Bu tarifeler tekrar gösteriyor ki fiber altyapının olduğu yerler için utanılmadan sürekli dile getirilen “Altyapı kaldırmıyor, bu hızlar hayal!” bahanesini tekrar kendi elleriyle çürütmüş bulunuyorlar. Yıllardır paylaşımlarımızda gösterdiğimiz gibi uygun fiyata bu ve benzeri hızların önündeki en büyük engelin tamamen duygusal (!) sebepler olduğunu tekrar görmüş oluyoruz. Yapılması gereken ortada: Fiber optik altyapı yurdun dört bir yanına yayılmalı, bu altyapıya erişemeyen kullanıcı kalmamalı, fiyatlar derhal makul seviyelere düşürülmeli!


İlgi Çeken Yorumlar

  1. 500 mbps den 16 mbps ye düşmek bugattiden inip kaplumbağaya binmeye eş değer 6 sonunda %100 kanser garantili tarife :sweat_smile:. Alt yapının da bunu desteklediği ayrıca maliyeti de kurtardığı uygulama ile ortaya çıktığına göre bakalım ne yapacaklar hangi bahaneleri bulacaklar.

Forumda decam et: forum.internettekalite.com

1 daha fazla yanıt

Yazarlar