Başlığı okuduğunuzda bu kelimeleri yan yana gördüğünüze şaşırmış olabilirsiniz.

Türk Telekom dün sitesinde taahhütsüz sınırsız fiber tarifelerde 1 Ocak 2020 itibarıyla indirim yapılacağını duyurdu. İndirim duyurusunun sevindirici olması beklenir ama söz konusu ülkemizdeki internet servis sağlayıcıları olunca ağız tadıyla bir indirim haberi bile almak pek mümkün olmuyor.

Aşırı pahalıdan çok pahalıya düşürülmüş indirimli tarifeler.

Yukarıdaki listede görüldüğü üzere günümüz için artık yavaş sayılabilecek 35 Mbps gibi bir hızın taahhütsüz abonelik için bile 290 TL gibi bir fiyat istemekteler. Bu ‘indirimli’ fiyatla en düşük paket bile bugünün asgari ücretinin yaklaşık %15’ini götürüyor.

Pek bulunmaz ama bulunduğumuz yerde Türk Telekom fiber altyapısına denk gelsek de fahiş fiyatlardan dolayı yanına yaklaşılmıyor. 2020’ye girmek üzere olduğumuz bugünlerde ne yazık ki hâlâ çoğunlukla çürümüş bakır kablolarla ADSL hizmeti vermekteler. Hatta bazen kentsel dönüşüm sahalarına ve yeni inşaatlara altyapı götürmekte ya da mevcut altyapıdaki arızaları gidermekte tembellik ederek hizmet verecek port bulamıyorlar. Türk Telekom’un altyapı konusundaki bu tembelliği yüzünden sürekli artan sayıda kişiden port bulamadıklarına dair şikayetler duyuyoruz.

Burada görülen taahhütsüz abonelik fiyatları muhtemelen 12 ay, 24 ay, 36 ay gibi uzun taahhüt süresine sahip kampanyalarla kayda değer bir düşüş gösterecektir. Ancak bu da taahhütsüz fiyatların, insanları taahhütle yıllar boyu kendilerine tutsak etmek için bir araç olarak kullanıldığını ortaya koymaktadır. Daha önce örnek gösterdiğimiz birçok ülkede tüketiciler, taahhütlü ve taahhütsüz fiyatlara baktıklarında büyük bir farkla karşılaşmıyorlar. Çünkü oralarda taahhüde girmek bir seçenektir ama ülkemizde bir dayatma aracı olarak kullanılıyor.

Tüm bunların yanı sıra mevcut ve gelecek tarifelerdeki fiyat uçurumu dikkatinizi çekmiş olabilir. Mevcut tarifelerin en düşüğü ile en yükseği arasındaki fiyat farkı 120 ile 172,5 TL olarak değişirken yeni tarifelerde bu fark sabit olarak 40 TL’ye inmiş. Bu durum her sene gittikçe düşen internet maliyetlerinin bu sene de önemli oranda düştüğüne işaret ediyor.

Önümüzdeki günlerde fiyat konusuyla ilgili özel bir yazıyla karşınızda olacağız.

Görselin kaynağı: https://www.turktelekom.com.tr/hakkimizda/duyurular/Sayfalar/1-ocak-2020-full-limitsiz-paketlerde-fiyat-duzenlemesi.aspx

2.874 Görüntülenme