Rusya’nın Ukrayna’ya karşı açtığı savaş küresel çapta tepkileri de beraberinde getiriyor. Gerek bu yaptırımların sonuçlarından ekonomik yönden etkilenmemek adına, gerekse bir çeşit yaptırım olarak internet omurga sağlayıcısı Cogent Communications, Rusya’daki faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

Görsel kaynağı: Teletronicsusa.com

Dünya çapında bir internet omurga sağlayıcısı olan Cogent Communications, Rusya’daki tüm operasyonlarına son verdiğini açıkladı. ABD merkezli şirket, dünyanın en büyük omurga sağlayıcılarından biri olarak biliniyor. The Washington Post’un haberine göre şirket, 4 Mart itibarıyla Rusya’daki tüm müşterileriyle olan anlaşmalarını iptal etti.

Müşterilerine gönderdiği mektupta Cogent, “ekonomik yaptırımlar” ve “gittikçe belirsizleşen güvenlik durumlarını” bu kararının arkasındaki sebep olarak belirtti. The Verge’e konuşan bir Cogent yetkilisi, Rusya’daki müşterileriyle olan kontratlarını, Avrupa Birliği’nin Rusya devleti tarafından desteklenen medya kuruluşlarına karşı yasak hamlesiyle uyum hâlinde sonlandırdıklarını ifade etti.

Şirketin önde gelen müşterileri arasında Rusya merkezli çok önemli firmalar yer alıyordu. Örneğin Rus telekom devi Rostelecom, arama motoru hizmeti veren Yandex ve Rusya’nın en büyük mobil operatörleri olan MegaFon ile VEON bunlar arasındaydı.

Rusya’yı Cogent’in global ağından kopartmak muhtemelen Rus internet kullanıcıları için daha yavaş internet bağlantısı anlamına gelecek. Bu durum Cogent haricinde hizmet veren diğer omurga sağlayıcılarının varlığı sayesinde Rusya’nın internet ile olan bağlantısını tamamen kesmese bile, bunun ülkede bir ağ tıkanıklığına (network congestion) yol açma olasılığı bulunuyor. Hâlihazırda ise diğer sağlayıcıların Rusya’daki hizmetlerini durduracağına dair bir işaret bulunmuyor.

Cogent’in bu hamlesi tepkileri de beraberinde getirdi. En büyük tepki Rusya’nın internetten bağının kopartılması kaygısından ileri geliyor. Rus vatandaşların farklı görüşlere erişme fırsatının elinden alınmaması gerektiğini savunan internet kullanıcıları ve aktivistler, Cogent’in bu kararından oldukça hoşnutsuz. Dijital hak savunucusu Electronic Frontier Foundation’ın direktörü Eva Galperin, “Rusların internet erişimini kesmek, aynı zamanda onları bağımsız haber kaynaklarından ve savaş karşıtı protestolar düzenleyebilme kabiliyetinden de kesmek anlamına gelir.” şeklinde bir demeç verdi.

Bütün bu tepkiler gelirken The Post’a konuşan Cogent CEO’su Dave Schaeffer, Cogent’in bu hamlesinin kimseyi mağdur etme maksadı taşımadığını ve şirketinin, Rus sivillerin internete erişiminin engellenmesini istemediğini aktardı. Cogent’in hedefinin, Rus hükûmetinin Cogent ağlarını siber saldırı ve propaganda amacıyla kullanmasının önüne geçmek olduğunu bildirdi.

Cogent Ağ Haritası

50 ülkede hizmet veren Cogent Communications’ın, ülkemizdeki müşterileri arasında Borsa İstanbul, Comnet Equinix, Radore, Superonline, TI Sparkle ve TurkNet yer alıyor.

Site Type Country City, State Building Name Address ZIP Code
CNDC Turkey ISTANBUL Equinix IL2 (fka. Zenium) 3 CADDE NO4 ÜMRANIYE 34775
CNDC Turkey ISTANBUL Turknet Data Center BUYUKDERE CAD. STREET NO. 121, ERCAN HAN KAT 34394
CNDC Turkey ISTANBUL Comnet Bilgi Iletisim COBANCESME MAH KIMIZ SOK NO 40 BAHCELIEVLER 34196
CNDC Turkey ISTANBUL TI Sparkle (fka. MedNautilus) KIMIZ SOK NO 30 COBANCESME BAHCELLIEVLER 34194
CNDC Turkey ISTANBUL Superonline Yenibosna KIMIZ SOK NO 30 COBANCESME BAHCELLIEVLER 34194
CNDC Turkey ISTANBUL Borsa Istanbul RESITPASA MAHALLESI TUNCAY ARTUN CADDESI 34467
CNDC Turkey LEVENT Radore BUYUKDERE CD NO171 METROCITY AVM LEVENT 34330

Cogent’in Türkiye’deki Müşterileri

Ülkemizde Cogent’ten Hizmet Alan Lokasyonlar