HAKKINA SAHİP ÇIK! KOTAYA MAHKUM OLMA!

Devletimizin Haberleşme ve Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde telekomünikasyon sektörünü denetlemek ve düzenlemekle görevli Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun Tüketici Hakları Dairesi Başkanlığı tarafından 2016/DK-THD/518 sayılı 27.12.2016 tarihli kurul kararı ile Türk vatandaşlarına verilmiş olan hak Türk Telekom eliyle gasp edilmeye çalışılıyor.

Buna sessiz kalmıyoruz ve hakkımıza göz diken Türk Telekom'u Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) şikayet ediyoruz.

Yapmanız gerekenler;

İlk olarak https://sikayet.btk.gov.tr adresinden BTK şikayet sistemine giriş yapıyoruz.

Kullandığınız internet hattının aboneliği size ait değilse, abonelik sahibine kendi bilgileri ile şikayet oluşturması tavsiyesinde bulunabilirsiniz. Abonelik sahibi, sizden yardım alarak bu şikayeti gerçekleştirebilir. (Yani kullandığınız internet aboneliği kimin adınaysa şikayeti o kişinin yapması gerekiyor.)

Adım 1

Adım 2

Adım 3

Değerli destekçimiz Samet Hakan, şikayetinizde kullanacağınız güncel faturanıza nasıl ulaşacağınızı anlatmış. Kendisine teşekkür ediyoruz.

"Öncelikle yapmamız gereken, Türk Telekom'un kendi web sitesine girerek, Online İşlemler butonuna basıp, üyeliğimiz ile giriş yapmak.

Ardından açılacak ekranda, sol tarafta bir menünün olduğunu göreceksiniz. Bu menüde yer alan "Fatura İşlemleri" seçeneğine tıkladığımızda alt tarafa bir takım yeni seçeneklerin çıktığını fark edeceksiniz. İşte bu yeni çıkan seçeneklerin içinden "Fatura Görüntüleme" yazan seçeneğe tıklıyoruz.

Son olarak ise karşımıza gelen ekranda e-faturalarımız ve bu faturaları görüntüleyebileceğimiz seçenekler çıkıyor. Bizim için gerekli olan yerlerin altını kırmızı çizgiyle belirttim. En son faturanızın, "Fatura Görüntüle" seçeneğine tıkladığınızda size .pdf uzantılı bir dosya indirtecektir. Bu dosyayı açtığımızda ise faturamızın elektronik versiyonu karşımıza çıkacaktır. E-faturanın içinde bulunan "Size Özel" bölümü, bizim ekte gösterecek olduğumuz kanıt olacaktır. Bu bölümün ekran görüntüsünü alarak başvuru formunda kullanmanız gerekmektedir."

Adım 4

Şikayet metni:

Bu ay tarafıma gönderilen faturada "Size Özel" başlığı altında Türk Telekom benim avantajıma olacağını iddia ettiği bir paket değişikliği açıklamasında bulunmuştur (ektedir).

Bu paket değişikliği benim avantajıma değil, aksine aleyhimedir. 2016/DK-THD/518 nolu 27.12.2016 tarihli BTK kararı uyarınca 31.12.2018 itibarıyla AKN uygulamasına son verilecektir, dolayısıyla işbu tarih itibarıyla hâlihazırda abone olduğum ve taahhüdümün devam ettiği paket AKN'siz ve gerçek sınırsız statüsü kazanacaktır. Ben bu pakete abone olurken işbu BTK kararının farkında olarak abone oldum, taahhütname tekemmül ettirilirken işbu karar esas alınmıştır, aksi konusunda herhangi bir açıklama dahi yapılmamıştır, dolayısıyla tüm planlarımı 31.12.2018’de AKN'siz ve gerçek sınırsız statüsündeki internet hizmetinden yararlanmaya göre yaptım. Şayet zorla geçirilmeye çalışıldığım pakete geçişim yapılırsa abonesi olduğum hizmet objektif olarak sahip olması gereken özellikleri yitirecektir, bu sebeple bu geçişi asla kabul etmiyorum. Türk Telekom’un bu paket değişikliği hamlesi iyi niyet içermemektedir, işbu BTK kararı uygulanacakken yaptıkları bu hamlenin mevcut paketimden daha avantajlı olacağı iddiası dürüstlük ilkesiyle bağdaşmamaktadır.

31.12.2018’e kadar AKN'li olarak devam etmek istediğimi belirtiyor ve 31.12.2018'de işbu BTK kararının uygulanmaya başlanmasıyla birlikte hak ettiğim şekilde paketimin AKN'siz ve gerçek sınırsız olarak güncellenmesini talep ediyorum. Aksi hâlde yasal yollara başvuracağım.